Skip to content

Piha – první měsíc na Novém Zélandu

Piha. Ikonické místo. Tohle místo musí učarovat asi každého, kdo se sem podívá. Nádherné ostré kopce pokryté deštným pralesem, pláž s černým pískem, Lion Rock, White Beach, Kitekite Waterfalls, to jsou asi hlavní aspekty tohoto místa. 

Piha je místo, kde se zdá, že se život zastavil. Po práci se parta sejde v RSA (pro svratečáky místní vejška, pro ostatní lokální hospoda). V RSA sledujeme místo fotbalu a hokeje surfování a rugby. Rugby mě trochu už leze na nervy, ale surfing sleduji rád. Nejlepší je pak posedět s lidmi u piva a dozvědět se o tom, kdo kde surfuje, kdo je jak dobrý a kdo byl kde naposledy na rybách. Nejlepší je pak slyšet, že jsou v okolí až 7 metrový žraloci. Člověk je pak ve vodě trochu nejistý. Naštěstí mají hodně potravy v okolí, takže jsem docela v klidu.

Panorama Piha

Práce

První měsíc na Piha jsem pracoval jako pomocník při renovaci jednoho domku. Tuhle práci jsem dostal díky stopování. Nejenom, že jsem si vydělal pěkné peníze, ale zároveň jsem si našel svého prvního kamaráda – Dannyho. Sice trochu starší než já, ale duší mladík a surfař. Za namalování kadiboudy jsem pak od něj dostal i surf! Na obrázku je znázorněna kosatka, kterou potkal při surfování na Piha Beach 20 let zpátky.

Další práce byla jak už jsem zmínil v předchozím článku v bistru na jižní pláži. Parádní místo, komunikace s lidmi a občas kitchenhand nahoře v Surf Clubu. Za první týden jsem si vydělal asi 800$ za 54 hodin práce (cca 14 000 Kč). Takže vydělávat se tu dá a záleží na každém, jak si to udělá.

  • Dry toilet door

Surfing

Surfing je na Piha Beach docela drsný. Jedná se o pláž, na které se odehrává místní reality show Piha Rescue, která točí reálné záchranné akce. Je to zároveň místo, kde se utopilo nejvíc lidí na Novém Zélandu. Můj budoucí zaměstnavatel Duncan v ní hraje jednu z hlavních rolí, protože to je zkušený Life Guard, který asistoval při filmu Trosečník s Tomem Hanksem. Jižní pláž funguje docela dobře v létě. Záleží na tom, jestli tam je nějaký pěkný sand bank, který nám tvoří vlny. Hodně se to pohybuje a je to různé. Jedna z velkých zajímavostí je, že místo klasického ripů (proudu) se dá na line up (místa odkud se chytají vlny) dostat přes otvor ve skále, který vás tam při menším swellu perfektně dostane. Jižni piha má asi dva hlavní peaky (místa, kde se vlna tvoří). Jeden je blíž Lion Rock (větší), druhý je takzvaný Piha Bar. Nedostanete tam pivko, spíš vás to namasíruje pěkně v barelu.

Severní Piha je pak kapitola sama pro sebe. Přirovnal bych to západnímu pobřeží Francie. Divočina a line up pěkně daleko. Proudy se tam točí, není moc sranda se pro nezkušeného vydat vstříc vlnám. Jeden spot jsem si ale užil. Je to na konci severní pláže – takzvaný Caves. Dostal název podle jeskyní vytvořených ve skalách. Krásné místo. Prostě celá Piha.

  • South Piha with the Lion Rock

White Beach

White Beach je krásná divočina. Tenhle název přesně odpovídá místu, protože pokaždé když jsem tam šel, tak byly vlny tak divoké, že celá ta malá pláž byla bílá od roztříštěných vln. Neuvěřitelná procházka a radost z krásné přírody. Nejlepší je začít track z Marawhara Track a jít směrem vzhůru do kopců. Můžete pak pokračovat buďto na Anawate Beach nebo dolů na White Beach. Ty pohledy jsou jak z jiného světa.

  • North Piha Sunset

Odjezd z Piha

Měsíc se sešel (konec března) a já jsem si vydělal potřebné peníze. Koupil káru, kterou jsem chtěl, surf a vydal se dál. Další směr byl Whangamata – Surf N Stay. Měsíc a týden jenom surfovačka na krásných příjemných vlnách. Takže z divočiny na krásně posekané hřiště – tak bych to přirovnal.

Piha je neuvěřitelné místo. Tolik super a přátelských lidí co jsem tu potkal. Lidi se tu mají dobře. Je to taková oáza, kterou od města dělí pohoří Waitākere Ranges. Čas tam má svůj průběh. Díky za vše Piha.

 


Warning: Declaration of PLL_Walker_Dropdown::walk($elements, $args = Array) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/160051/virtual/www/domains/wonderwayofj.cz/wp-content/plugins/polylang/include/walker-dropdown.php on line 94

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *